Anti-ligature. Kiedy oprawy oświetleniowe ratują życie.
W ofercie posiadamy szeroką gamę produktów wandaloodpornych, zarówno w serii INV dedykowanej infrastrukturze kolejowej, jak i INP zaprojektowanej z myślą o instytucjach penitencjarnych, placówkach zdrowia psychicznego itd.
Czy tu chodzi o trwałość?
Nasze oprawy oświetleniowe charakteryzują się wyjątkową trwałością (stopień ochrony IK11+), co potwierdziło akredytowane laboratorium. Dodatkowe badania laboratoryjne wykazały ich odporność na uderzenia o energii 150J. Takie rezultaty nie byłyby możliwe do osiągnięcia, gdyby nie solidna konstrukcja oprawy. Obudowa wykonana ze stali ocynkowanej i malowanej proszkowo, gruby klosz z poliwęglanu pozwolił zachować ponadprzeciętne właściwości opraw INP.
Czy tu chodzi o bezpieczeństwo?
Wskaźnik samobójstw w zakładach karnych i szpitalach psychiatrycznych znacząco odbiega od danych statystycznych dla ogółu społeczeństwa. Najczęstszą metodą samobójstwa w tych placówkach jest powieszenie przy użyciu materiałów, które można znaleźć w pobliżu, takich jak pościel lub ubrania. Ryzyko takie występuje, gdy w pomieszczeniu znajdują się elementy mogące służyć do stworzenia trwałego punktu mocowania (tzw. ligatury). Typowymi punktami mocowania są drzwi, haki, klamki i ramy okienne.
Istnieją 3 rodzaje środków zapobiegawczych:
- Mocowanie podatne na obciążenie jest zaprojektowane w taki sposób, że jakiekolwiek nadmierne naprężenie spowoduje ich zwolnienie, poluzowanie lub oderwanie się od punktu mocowania. Takie produkty mogą składać się z dwóch lub więcej części, przy czym jedna część poddaje się nadmiernemu naprężeniu, uniemożliwiając powieszenie. Technicznie taki rodzaj zabezpieczenia może zostać osiągnięty poprzez zastosowanie specjalnych wkrętów montażowych, poddających się pod wpływem odpowiednio dużego obciążenia.
- Produkty o budowie bez ligatur są bardziej wytrzymałe i zaprojektowane, aby uniemożliwić ich użycie jako stałego punktu zawieszenia. Zazwyczaj mają zakrzywione krawędzie i zabezpieczone przed manipulacją śruby, których nie można odkręcić nawet za pomocą samodzielnie wykonanych narzędzi. Nasze produkty penitencjarne wyposażyliśmy w specjalne śruby „snake-eye”, których budowa nie pozwala na ich odkręcenie bez użycia specjalistycznych narzędzi. Zaleca się również zabezpieczenie styku sufitu i oprawy specjalną masą z mastyksu, lub sylikonem do betonu w taki sposób, aby niemożliwe było przełożenie żadnego przedmiotu pomiędzy oprawą a sufitem.
- Produkty, które nie mogą być użyte jako broń. Trzecią formą zabezpieczenia zdrowia i życia osób przebywających w pomieszczeniu bez ligatur jest wykonanie znajdujących się tam przedmiotów w taki sposób, aby nie mogły one być wykorzystane w całości, lub części jako broń. Przedmioty takie wykonane są z materiałów miękkich, których przełamanie nie pozostawia ostrych krawędzi, pozwalających na skaleczenie.
Śruby snake eyes zabezpieczające przed niepowołanym dostępem do oprawy.
Czy tu chodzi o projekt?
Oświetlenie zapobiegające ligaturom musi spełniać szereg wymagań, aby skutecznie przeciwdziałać potencjalnemu samookaleczeniu. Bardzo ważne jest, aby konstrukcja oprawy była solidna i wytrzymywała bezpośrednie uderzenia o energii co najmniej 20 dżuli. Oprawy antyligaturowe należy montować bezpośrednio do podłoża, zachowując odstęp pomiędzy oprawą a podłożem. W niektórych przypadkach, np. w przypadku krzywizny powierzchni, konieczne może być wypełnienie szczeliny mastyksem zapobiegającym wyrywaniu lub silikonem do betonu. Nasze oprawy opiekuńcze posiadają obudowę o specjalnych krzywiznach, które nie pozwalają na zawieszenie czegokolwiek na oprawie. Kolejnym rozwiązaniem, które stosujemy w naszych oprawach antyligaturowych są śruby zabezpieczające, które uniemożliwiają nieuprawniony dostęp do wnętrza oprawy. Gruby klosz z poliwęglanu OPAL nie pozwala zajrzeć do wnętrza obudowy elementów oprawy, które mogłyby zostać przeznaczone do usunięcia i wykorzystania jako broń.
Czy tu chodzi o samopoczucie?
Istnieje wiele warunków, które mogą wywołać zachowania samookaleczające. Podczas leczenia pomocne może być odpowiednie środowisko dla osób cierpiących na depresję lub chorobę afektywną dwubiegunową. Nasze oprawy INP posiadają temperaturę barwową 4000K, która jest neutralna dla użytkowników. wiele z nich można dodatkowo wyposażyć w moduł oświetlenia nocnego, który zapewni odpowiednie oświetlenie w zależności od pory dnia i nocy. Pozwala to się wyciszyć i zapewnia spokojny sen, co jest bardzo ważne nawet dla osób zdrowych. Moduł oświetlenia nocnego umożliwia nadzór nocny bez budzenia osób znajdujących się w pomieszczeniu.
Podsumowując.
Bezpieczeństwo użytkowników opraw oświetleniowych można zapewnić na kilka sposobów. Solidna konstrukcja wpływa na trwałość oprawy. Dzięki temu oprawy mogą funkcjonować w obiekcie przez wiele lat. Specjalna konstrukcja i montaż zapobiegają samookaleczeniom i zachowaniom samobójczym. Właściwy tryb pracy oprawy stwarza odpowiednie warunki do długotrwałego pobytu lub leczenia, zapewniając odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Wszystko to zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia użytkowników naszych opraw.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, reaguj.
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – 800 702 222
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111
Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych – 116 123