Żółte światło dla branży farmaceutycznej.
Nasze doświadczenie na rynku farmaceutycznym
Firma ATM Lighting jest producentem specjalistycznych opraw przemysłowych z ponad 13-letnim doświadczeniem. Nasze oświetlenie dostarczyliśmy do wielu rafinerii, stacji kolejowych, przejść podziemnych, fabryk, destylarni, więzień, a nawet tuneli samochodowych. Oprawy ATM Lighting można spotkać w każdym regionie świata – od Australii, przez Singapur, Wietnam, Kraje Zatoki Perskiej, Europę, Maroko, po Meksyk i Chile. Wśród naszych realizacji jest również kilka obiektów farmaceutycznych takich jak zakłady produkcji szczepionek, czy wytwórnia znanych tabletek przeciwbólowych.
Posiadane doświadczenie pozwoliło nam zagłębić się w temat jeszcze bardziej. Na prośbę jednego z naszych Klientów z branży farmaceutycznej, opracowaliśmy oświetlenie do linii produkcyjnej i pakowania wyrobów farmaceutycznych, zachowując bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa leków. Największym wyzwaniem był spadek jakości leków eksponowanych na światło emitowane przez standardowe oświetlenie.
W ten sposób realizujemy naszą misję, jaką jest projektowanie i produkcja bezpiecznych oraz efektywnych opraw oświetleniowych dla specjalistycznych i strategicznych gałęzi gospodarki.
Bezpieczeństwo leków
Zapewnienie lekom odpowiedniej ochrony przed światłem wynika ze zjawiska tzw. fotodegradacji. Proces ten polega na zmianie właściwości fizykochemicznych substancji leczniczej wskutek oddziaływania promieniowania UV i światła niebieskiego, co w dużym uproszczeniu może powodować:
- powstawanie zupełnie nowych związków chemicznych,
- utlenianie aktualnych komponentów,
- transformację,
- dimeryzację.
Wykorzystanie żółtego światła w procesie produkcji i pakowania leków
Procesy produkcji i pakowania farmaceutyków podlegają ścisłym standardom, a użycie odpowiedniego oświetlenia stanowi jeden z wielu wymogów. Kwestie te reguluje m.in. System Zarządzania Jakością dla Wyrobów Medycznych (ISO 13485), Dobra Praktyka Produkcyjna (Good Manufacturing Practice), a także Farmakopea, które określają podstawowe wymagania jakościowe oraz metody badania produktów leczniczych i ich opakowań oraz surowców farmaceutycznych.
Spektrum żółtego światła sprawdza się bardzo dobrze w procesie pakowania wielu leków. Niektóre antybiotyki i witaminy oraz inne złożone związki chemiczne są szczególnie światłoczułe. Standardowo stosowane oświetlenie, emitujące światło niebieskie i UV, może powodować degradację chemiczną wielu antybiotyków, witamin i innych związków chemicznych. W związku z tym substancje lecznicze mogą tracić swoje właściwości lecznicze, a w skrajnych przypadkach stawać się toksyczne.
W zależności od długości fali, światło przenosi różną energię. Światło niebieskie i UV charakteryzuje się krótszą falą o dużej energii. Stosując żółte światło o dłuższej długości fali i mniejszej energii, możemy zabezpieczyć przed fotodegradacją światłoczułe związki chemiczne. Właśnie z tego powodu wiele leków, a także produktów spożywczych, pakowanych jest w szklane lub plastikowe opakowania w kolorze brązowym.
Clean Room, czyli pomieszczenie sterylne
Wiele rozwiniętych gałęzi przemysłu wymaga bardzo dużej precyzji i najwyższej jakości wykonania produktów. Przeszkodą stają się różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, które negatywnie wpływają na jakość wytwarzanych produktów. Branże związane m.in. z elektroniką, farmacją, medycyną i lotnictwem stosują pomieszczenia typu Clean Room, w których poziom zanieczyszczeń jest ściśle kontrolowany.
W zależności od wymaganej czystości atmosfery, pomieszczenia te dzieli się na klasy (ISO 1-9, gdzie ISO 1 to najwyższa klasa). W przypadku zastosowania opraw oświetleniowych w pomieszczeniach czystych bardzo ważne jest ich odpowiednie wykonanie w taki sposób, aby nie emitowały cząstek stałych poza wymaganym normowo zakresem.
Nasz produkt odpowiedzią na potrzeby rynku farmaceutycznego
INS390LED White & Yellow to dwufunkcyjna oprawa kasetonowa, która pracuje w trybie światła białego (wartość szczytowa spektrum 450nm), lub żółtym (wartość szczytowa spektrum 607nm).
W przypadku prac przygotowawczych, serwisowych, lub produkując i pakując farmaceutyki odporne na światło niebieskie, można używać trybu białego światła. Zapewnia on jasne i naturalne oświetlenie, co jest korzystne dla precyzyjnej pracy i kontroli jakości. W przypadku pracy z substancjami szczególnie światłoczułymi, zaleca się zastosowanie trybu żółtego światła, co zabezpiecza leki przed fotodegradacją. Dzięki wykorzystaniu opracowanej i opatentowanej (P.435168) przez nas modyfikowanej farby proszkowej o cechach antystatycznych i hydrofobowych, produkt otrzymał Certyfikat Clean Room w bardzo wysokiej klasie ISO 3-9 wg. ISO 14644-1:2015.
Opcjonalnie oprawa może zostać wyposażona w 3-godzinny moduł zasilania awaryjnego oraz zasilacz z interfejsem DALI-2, pozwalający na zdalne sterowanie oświetleniem i dostosowaniem jego parametrów według indywidualnych potrzeb użytkownika.
Oprawa posiada różne typy mocowania i w zależności od dobranych akcesoriów może być montowana natynkowo, wpuszczana w systemowy sufit modułowy za pomocą wsporników regulowanych, lub za pomocą szpilek montażowych. Jako nowość, przystosowaliśmy oprawę do montażu w sufitach modułowych typu clip-in.
Prócz wersji dwufunkcyjnej, oprawa dostępna jest również w wersjach jednofunkcyjnych – White (biała), lub Yellow (żółta). Dzięki INS390LED w wersji White & Yellow, w naszej ofercie produktowej znalazła się oprawa oświetleniowa zapewniająca bezpieczeństwo produkcji, pakowania i przechowywania substancji i produktów światłoczułych.
Inne zastosowania produktu
Oprócz przemysłu farmaceutycznego, zaprojektowana przez nas oprawa INS390LED może znaleźć swoje zastosowanie również w laboratoriach badawczych, przemyśle kosmetycznym, chemicznym, a także w magazynach produktów światłoczułych i przemyśle precyzyjnym. INS390LED to przebadany i certyfikowany produkt, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagane są kontrolowane warunki pracy i najwyższa jakość.